پایگاه مقاومت بسیج فجر
 
یکشنبه 28 بهمن 1397 -

رای به سایت :
380
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 208 انصار الفاطمه (س) ›› پایگاه مقاومت بسیج فجر
5
محبوب  
رای به خبر :
ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)
گزارش خبری/

ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)
calendar
تاریخ : 1397/07/07 - 14:27

قسمت سوم از شرح ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

صورت جهیزیه حضرت زهرا(سلام الله علیها)

از صورت جهیزیه حضرت زهرا سلام الله علیها می توان به وضع زندگی بانوی بزرگوار اسلام به خوبی پی برد فرستادگان پیامبر صلی الله علیه و آله از بازار بازگشت و آن چه باری حضرت زهرا سلام  الله علیها تهیه کرده بود به قرار زیر است:

 

1یک پیراهن به قیمن هفت درهم

2روبنده به قیمت چهار درهم 

3یک قطیفه ی مشکی خیبری

4تختی که وسط آن را با لیف خرما بافته بودند

5دو عدد تشک با روکشی از کتان مصری که یکی از آنها با لیف خرما و دیگری با پشم گوسفند پر شده بود

6چهار بالش یا متکا یا پشتی با رویه ای از پوست حیوانات طائف که درون آنها از علف بود

7پرده ای از جنس پشم

8حصیری از جنس پشم

9یک آسیای دستی

10طشت مسی

11مشک آبی از جنس پوست

12ظرف مخصوص شیر که از جنس چوب می تراشیدند

13ظرفی برای آبخوری

14آفتابه ای قیراندود

15سبویی سبز رنگ که در آن روغن آرد یا چیز های دیگر نگهداری می کردند

16دو کوزه ی کوچک سفالی

هنگامی که خرید آنها کامل شد مقداری از اثاثیه را ابوبکر و باقی را سایر اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم حمل کرده و به خانه ی رسول خدا بردند هنگامی که لوازم خریداری شده به رسول خدا نشان داده شد پیامبر آنها را زیر و رو کرده و گفت : خدا اینها را برای اهل بیت مبارک کند.

خانه امیر المومنین (علیه السلام)

خانه حضرت علی در کنار مسجد خانه ساد ای داشت که مجموع آن از یک اتاق خشت و گلی که در کف آن اتاق ماسه نرم ریخته شده بود خلاصه می شد.آن اتاق با پوست گوسفند فرش شده بود و یک عدد متکا که لایه آن از لیف خرما بود در آن دیده می شد.

فرزندان حضرت علی در همان خانه چشم به جهان گشودند و بزرگ شدند این خانه در کنار مسجد النبی بود که محل آن اکنون به نام خانه زهرا معروف است..

آماده سازی خانه برای زندگی

از عایشه و ام سلمه روایت شده است که هر دو گفتند: رسول خدا ما را فرمود که فاطمه را آماده کنیم تا علی داخل شود ما به سرای آن دو رفته و با خاک نرم بیابان ان را فرش کردیم.آن گاه دو متکا را از لیف خرما پر کرده و با دستمال لیفها را از هم جدا کردیم .سپس به آنان غذایی از خرما و کشمش و آبی گوارا بدادیم و تیرکی از چوب را در نزدیکی سرایشان برافراشتیم تا لباسها و مشک آب را برآن بیاویزند .ما ازدواجی بهتر از ازدواج فاطمه ندیدیم.

 

وساطت زنان رسول خدا

امیر المونین علی عیلیه السلام می فرمایند: به مدت یک ماه با رسول خدا نماز می خواندم و بدون اینکه درباره ی فاطمه چیزیی به آن حضرت بگویم به منزل خود باز می گشتم ولی گاهی که خلوت می شد می فرمود: یلا علی چه همسر نیکو و زیبایی نصیبت شده؟بهترین زنان عالم را تزویج تو کردم.

امیر المونین علی علیه السلام می فرمایند: روزی زنان پیامبر به من گفتند: آیا می خواهی که ما از رسول خدا بخواهیم تا فاطمه را به خانه ات بیاورد و شما زندگی مشترکتان را شروع کنید:گفتم: بله.وقتی آنها نزد رسول خدا رفتند ام یمن گفت: ای رسول خدا !اگر خدیجه زنده بود چشمانش در اشتیاق دیدار ازدواج حضرت فاطمه روشن می شد همانا علی دوست دارد که فاطمه را به خانه اش ببرد.پس چشم آنها را به دیدار یکدیگر روشن نما تا چشم های ما نیز روشن شود.

رسوا خدا فرمود: چرا علی همسر خود را از منمطالبه نمی کند و شما را واسطه کرده استدر حالی که ما از خود او انتظار این کار را داشتیم علی علیه السلام گفت: من گفتم : ای رسول خدا! من از شما خجالت کشیدم و حیا مانع از این امر می شد.

 

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12199
حنانه امیرپورمطالب مرتبط