پایگاه مقاومت بسیج فجر
 
یکشنبه 28 بهمن 1397 -

رای به سایت :
380
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 208 انصار الفاطمه (س) ›› پایگاه مقاومت بسیج فجر
4
محبوب  
رای به خبر :
ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)
گزارش خبری/

ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)
calendar
تاریخ : 1397/06/24 - 08:31

قسمت دوم از شرح ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه(س)

مهریه حضرت زهرا(س)

دارایی امیر المومنین (علیه السلام)

رسول اکرم (ص)پس از کسب اجازه از حضرت زهرا(س)به نزد امیر المونین علی (ع) آمدند و با لبی خندان گفتند: یا علی!آیا برای عروسی چیزی داری؟ پاسخ داد:یا رسول الله پدر و مادرم قربانت شما از وضع من کاملا اطلاع دارید.تمام ثروت من عبارت است از یک شمشیر یک زره و یک شتر.فرمود: تو مردجنگ و جهادی و بدون شمشیر نمی توانی در راه خدا جهاد کنی؛شمشیر از لوازم و احتیاجات ضروری تو است .شتر نیز از ضروریات زندگی تو محسوب می شود.باید به وسیله آن آبکشی کنی و امور اقتصادی خود و خانواده ات را تامین کنی و برای اهل و عیالت کسب روزی نمایی و در مسافرت بارت را بر آن حمل کنی ؛تنها چیزی که می توانی از آن صرف نظر کنی همان زره است منهم به تو سخت نمی گیرم و به همان زره اکتفا می نمایم

مهریه حضرت زهرا(س)

در روایات دو نوع مهریه برای حضرت زهرا (س) مشخص شده است:

مهریه عادی یا به تعبیری مهریه ی زمینی که همه زنان مسلمان دارند و دو نوع روایت در این مورد نقل شده می شود:

مهریه ی حضرت فاطمه زره ای بود از نوع بسیار محکم که آن را زره شمشیرشکن گویند و آن را پوست دباغی نشده ی قوچ و یا پوست بز ساخته می شود و ارزش این زره چهارصد و به نقلی پانصد درهم بوده است

مهریه حضرت زهرا(س)طبق روایات اسلامی پانصد درهم بوده است

البته این دو روایت قابل جمع هستند و می توان گفت در حقیقت مهر حضرت فاطمه(س) همان زره حضرت امیرالمومنین علیه السلام بود که آن را به پانصد درهم فروختند

مهریه آسمانی: رسول الله(ص) فرمودند: مهریه ی فاطمه سلام الله علیها در آسمان یک پنجم زمین تعییم شده پس کسی که با بغض فاطمه و فرزندانش تا قیامت روی زمین راه برود حرام است.در روایتی دیگر از حضرت امام محمد باقر علیه السلام روایت شده که فرمود مهریه ی فاطمه ی اطهر یک پنجم دنیا یک سوم بهشت چهار نهر که عبارتند از:نهر فرات ،نیل در مصر، نهروان و نهر بلخ

امیر المومنان به دستور پیامبر زره را فروخت و پول آن را به آن بزرگوار تقدیم داشت و پیامبر آن پول را به سه بخش تقسیم کرده؛بخشی از آن برای خریدن وسایل زندگی به عنوان جهیزیه ؛و بخش دیگر آن را برای تهیه عطریات عروسی قرارداد و سومین بخش آن را نزد (ام سلمه) سپرد تا به هنگام فرا رسیدن شب عروسی آن را به امیر المونان بازگرداند تا بتواند از میهمانان خویش پذیرایی کند.

خواندن خطبه عقد در مسجد

پیغمبر صلی الله علیه و آله به امیر المونین فرمودند : یاعلی تو زودتر به مسجد برو و من نیز از عقب تو می آیم تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار کنیم و خطبه بخوانیم.

علی (ع) مسرور و خوشحال به جانب مسجد حرکت نمود.ابوبکر و عمر را در بین راه ملاقات کرد آنها از جریان کار جویا شدند گفت : رسول خدا دخترش را به من تزویج کرد هم اکنون پیامبردر راه است تا در حضور جمعیت مراسم عقد و خطبه خوانی را انجام دهد.

پیغمبر (ص)در حالی که صورتش از سرور و شادمانی می درخشید به مسجد تشریف برد و به بلال حبشی فرمودند: مهاجر و انصار را در مسجد جمع کن.

هنگامی که مردم جمع شدند؛ بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثنای فرمود: ای مردم آگاه باشیدکه جبرئیل بر من نازل شد و از جانب خدا پیام آورد که مراسم عقد ازدواج علی و فاطمه علیها السلام در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده و دستور داده که در زمین نیز آن مراسم را انجام دهم؛ و شما را بر آن گواه بگیرم علی علیه السلام را خواست و فرمود یا علی پروردگار مرا امر فرموده که فاطمه را برای تو عقد کنم به پانصد مثقال نقره آیا راضی هستی؟ عرض کرد:یا رسول الله راضی هستم همه حضار مبارک باد گفتندسپس رسول خدا(ص) به منبر رفت خطبه عقد را ایراد فرمود.

پس از آن علی علیه السلام برخاست خطبه ای ایراد کرد و فرمود: ای مردم!رسول خدا قاطمه را به عقد من در آورد و زره ام را از بابت مهر قبول کرد.از آن حضرت بپرسید و گواه باشید.

مسلملنان به پیغمبر (ص) عرض کردند: یا رسول الله1 فاطمه را با علی کابین بسته ای؟

رسول خدا پاسخ داد: آری .پس تمام حضار دست بر دعا برداشته گفتند: خدا این ازدواج را بر شما مبارک گرداند و در میانتان دوستی و محبت افکند.

در پایان مجلس ؛ رسول خدا به زنان خود امر فرمود تا به خوشحالی این جشن شادمانی کنند و بساط سرور بگسترند.

دعای پیامبر (ص)در حق عروس و داماد

علی علیه السلام می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم دخترش را به ازدواج من در آورد و آنگاه نزد من آمده دستم را گرفته و فرمود: با یاد و نام خدا برخیز و بگو (علی برکه الله و ماشاءالله  و لا قوه الا بالله و توکلت علی الله  یعنی:بر سفره قوتی نیست مگر از جانب خدا پس به او توکل میکنم و یاری میطلبم.

سپس مرا کنار فاطمه نشانید و گفت:خداوندا! اینان محبوبترین مردم نزد من می باشند پس آنان را دوست بدار و خیر و برکت به ذریه آنها عطا کن و آنان را از هر آسیبی حافظ باش من آنها و نسلشان را از شر شیطان فریبکار به تو می سپارم.

جهیزیه حضرت زهرا(س)

خرید جهیزیه با مهریه حضرت زهرا(سلام الله علیها)

امیرالمونین علی علیه السلام می فرمایند: رسول خدا (ص) خطاب به من فرمود : برخیز و زره خود را بفروش!برخاستم و زره را فروختم و پول آن را گرفته نزد پیامبر(ص) آوردم وآنها را در مقابل او نهادم آن حضرت از من نپرسید که آن پولها را چه مقدار است و من نیز چیزی در این باره به آن حضرت نگفتم ؛سپس بلال را صدا کرد و مشتی از آن پولها را به وی داد و گفت: این پولها را بگیر و با آنها برای فاطمه(ع) عطر خریداری کن!

و بعد از او ابوبکر و عمار بن یاسر را احضار نمود و دو مشت از آن پولها را به او داده و گفت: با این پولها برای فاطمه (ع) لباس و اثاثیه  ی منزل خریداری کن.و آنگاه عمار یاسر و گروه آنها وارد بازار شدند و هر چیزی را که لازم می دانستند در نظر گرفتند و آن را خریداری می نمودند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12199
حنانه امیرپورمطالب مرتبط