پایگاه مقاومت بسیج حضرت سیدالشهدا (ع)
 
یکشنبه 28 بهمن 1397 -

رای به سایت :
165
محبوب
صفحه نخست ›› سبک زندگی ›› حوزه 206 عفیف ›› پایگاه مقاومت بسیج حضرت سیدالشهدا (ع)
0
محبوب  
رای به خبر :
«ازدواج آسان» چگونه محقق می‌شود؟
«ازدواج آسان» چگونه محقق می‌شود؟

«ازدواج آسان» چگونه محقق می‌شود؟
calendar
تاریخ : 1397/06/06 - 10:53

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج حضرت سیدالشهدا (ع)  حوزه 206 عفیف  ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار ،

قدیم‌ها، یعنی زمان جوانی پدر و مادرهایمان، نه باز هم قدیم‌تر، یعنی زمان جوانی مادربزرگ و پدربزرگ‌ها اگر دختر بودی کافی بود تا کمی قد بکشی و کمی از چم و خم خانه‌داری و راز و رمزهای آشپزی سردر بیاوری تا دم بخت محسوب شوی.

از ۱۳ – ۱۲ سالگی دیگر باید بنا به نصیحت مادر و مادربزرگ، خاله‌جان و عمه‌جان سنگین و رنگین رفتار می‌کردی و بیشتر وقت‌ها در آشپزخانه می‌بودی تا آماده پذیرش مسئولیت یک زندگی جدید شوی. پسرها هم کافی بود تا صدایشان خروسی و پشت لبشان سبز شود تا مادر و مادربزرگ، خاله‌جان و عمه‌جان حواسشان جمع شود پسرشان موقع زن گرفتنش رسیده و دیگر زمانش رسیده است تا از عزب‌اوغلی بودن دربیاید.

هفت‌خان ازدواج امروزی‌ها

 

حالا نوبت رسیده به نسل امروز که وارد چرخه طبیعی زندگی شوند و ازدواج کنند اما در این میان اتفاقات زیادی افتاده است تا دیگر نه خود جوانان زیر بار ازدواج بروند و نه خانواده‌ها تلاشی برای سروسامان دادن دختر و پسرهایشان داشته باشند. انگار باید سری به دنیای عدد و رقم بزنیم تا بهتر دستمان بیاید شرایط امروز جامعه‌مان چگونه است.

با توجه به شرایط امروز جامعه به چه ازدواجی می‌گویند ازدواج آسان، این سؤالات کلید گمشده برپایی ازدواج آسان است و تا زمانی که مسئولان و فرهنگسازان جامعه نتوانند در برابر این علامت سؤال جواب قانع‌کننده‌ای دهند، حکایت چالش‌های پیش‌روی ازدواج باقی می‌ماند و باید منتظر افزایش بیشتر سن ازدواج و رشد بیشتر زندگی‌های مجردی باشیم.

 

- بلوغ روانی، اولین گام در ازدواج آسان : 

هم اکنون افراد در خانواده و جامعه دیر به بلوغ روانی می‌رسند و همین بلوغ روانی دیررس سبب می‌شود تا معیارها و حس تشخیص آنان یا کند شود یا کلاً از بین برود. این مهم‌ترین عاملی است که سبب می‌شود جوانان ما یا دیر و سخت ازدواج کنند یا اصلاً نتوانند ازدواج کنند. اما حکایت بلوغ روانی دیررس به دلیل بسترهای زندگی جدید باب شده در جامعه، به ضعیف شدن شاخک‌های تشخیصی و معیارها و ارزش‌های افراد محدود نمی‌شود و تبعات دیگری هم دارد.

- تعهد و مسئولیت‌پذیری، دومین گام برای ازدواج آسان :

دخترها و پسرهای جامعه امروزی ما هم در سنین ۱۵ تا ۲۲ سالگی اغلب به اندازه عهده‌دار شدن مسئولیت یک فرد دیگر بزرگ نمی‌شوند و میان سن بلوغ جسمی و بلوغ روانی آنان فاصله زمانی زیادی وجود دارد.نرسیدن یا دیر رسیدن جوانان به بلوغ روانی موجب می‌شود که فرد نتواند به موقع از خانواده جدا شود، این جدایی هم روانی است و هم اقتصادی.

- اصلاح روش‌های تربیتی و سبک زندگی، گام سوم ازدواج آسان :

یکی از راهکارهای برقراری ازدواج به موقع و آسان تغییر روش‌های تربیتی و رفتاری در خانواده‌هاست زیرا اگر این اتفاق نیفتد و فکر و اندیشه افراد اصلاح نشود، ازدواج آسان پا نخواهد گرفت.

- حذف تجملات فکری و ظاهری، گام بعدی ازدواج آسان :

زدواج آسان یعنی تشریفات را از ازدواج حذف کنیم اما این تشریفات فقط شامل مهریه و بریز و بپاش در مراسم عقد و عروسی نمی‌شود بلکه معیارهای انتخاب فانتزی هم نوعی تشریفات در ازدواج محسوب می‌شود که شاید نتوان برایش هیچ چاره‌ای اندیشید.

از مقصرهای اصلی تشریفات حاکم بر زندگی ما در عملکرد نامناسب رسانه ملی میباشد یعنی سریال‌ها، فیلم‌های تلویزیونی و حتی برنامه‌های آشپزی به نمایش درآمده در رسانه‌های ملی برای مردم بالای شهر است نه عامه مردم جامعه و همین مسئله برای افراد احساس نیاز می‌کند و مانع از آن می‌شود که زندگی را ساده بگیرند، ضمن آنکه به هر حال در شرایط جامعه امروز برخی از مسائلی که در گذشته لوکس بود حالا نیاز به شمار می‌آید. به طور نمونه ۱۵-۱۰ سال پیش داشتن تلفن‌همراه یک نیاز نبود اما هم‌اکنون داشتن این وسیله یک نیاز محسوب می‌شود.

- یک شغل، زیربنای ازدواج چه آسان و چه سخت :

یکی دیگر از اصلی‌ترین پیش‌نیازهای یک ازدواج آسان  داشتن یک شغل و یک درآمد میباشد. 

انسان برای کار کردن ساخته شده است و با داشتن یک شغل و سهم داشتن در اداره جامعه، احساس ارزشمندی می‌کند اما وقتی جوانان در جامعه برای به دست آوردن یک شغل مناسب با چالش مواجه می‌شوند، چطور می‌توانیم انتظار داشته باشیم ازدواجی صورت بگیرد.

پاسخ به شاخص‌های ازدواج آسان در ذهن من و شماست

 

در نهایت باید گفت بالا رفتن سن ازدواج یک نشانه است و اگر نمی‌توانیم ازدواج آسان را معنا کنیم، باید ببینیم نگاه و تصورات ما در چه عالمی سیر می‌کند. بدیهی است تا زمانی که فکر،‌ نگاه و باورهایمان اصلاح نشود نمی‌توان به اصلاح روندهای نادرست جاافتاده در جامعه نیز امیدوار بود. اما اگر این روند درست نشود، فکر می‌کنید چه سرنوشتی بر سر راه جامعه ما در کمین نشسته است؟/


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19676مطالب مرتبط