پایگاه مقاومت بسیج امام محمد باقر(ع)
 
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
27
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 206 عفیف ›› پایگاه مقاومت بسیج امام محمد باقر(ع)
0
محبوب  
رای به خبر :
شکست مسلمانان و زوال اسلام در اندلس
شکست مسلمانان و زوال اسلام در اندلس

مسلمانان که 800 سال در اسپانیا قدرت داشتند، با ترفند دشمنان از طریق فساد و بی حجابی از پا درآمدند.
calendar
تاریخ : 1397/04/16 - 21:13

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج امام محمد باقر(ع)  حوزه 206 عفیف  ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار ،اَندُلُس که امروز اسپانیا نامیده می شود در سال 711 میلادی به تصرف مسلمانان در آمد. با آن که اروپا در حالت توحش و قرون وسطائی میزیست، مسلمانان اسپانیا را به اوج تمدن و دانش رساندند.

دکتر گوستاولوبون دانشمند معروف فرانسوی در اینباره می نویسد: در زمان مسیحیان اسپانیا قبل از اعراب، تمدن و آبادی جز همان مقدار که وحشیان گوت داشتند در این کشور به چشم نمی خورد، اعراب مقارن با پایان فتوحات خود در این سرزمین دست به اصلاحـات و عمران و آبـادی زده و در زمانی کمتر از صـد سال توانسـتند زمین های لم یزرع و موات را زیر کشت و زرع در آورده و شهرهایی که به صورت ویرانه در آمده بود از نو بسازند و بناهای بسیار عالی و مهم در آنجا بنا کنند و از طرفی ارتباطات خارجی با کشورهای دیگر برقرار سازند.
سپس دست به ترویج علوم و دانش زده، به همین منظور کتب یونانی و لاتینی را به زبان عرب ترجمه کردند، دانشگاههای بزرگی تأسیس نمودند که یکی از همین دانشگاهها مدت زمانی مرکز نشر علوم و معارف در تمام قاره اروپا شده بود...و در حقیقت قرطبه برای مدت سیصد سال مترقی ترین شهرهای دنیای آن روز بوده است.
مسلمانان حدود 800 سال در اسپانیا قدرت را در دست داشتند و اسپانیا در این مدت مهد علم و تمدن گردیده بود، تا آنکه دشمنان با انتشار فساد و بی حجابی و رواج مشروبات الکلی و بی بندوباری و بالاخره در اثر اختلاف زمامداران حکومت مسلمانان را ساقط کردند.
بلکه طبق نوشته دکتر گوستاولوبون: بعد از سقوط حکومت مسلمین، نخست مسلمانان را به زور وادار به قبول دین مسیح کردند، سپس محکمه های تفتیش عقاید، دستور سوزاندن این تازه مسیحیان را داد؛ به بهانه اینکه اینها واقعاً به دین مسیح در نیامده اند ، و بقیه را وادار به مهاجرت کردند. در سال 1610 میلادی دولت اسپانیا دستور داد تمام اعراب از اسپانیا بیرون روند و مهاجرت کنند اعراب که با این دستور ناچار به جلای وطن گشتند در سر راه که میخواستند از اسپانیا هجرت کنند بیشترشان به دست مسیحیان کشته شدند.
آنگاه به نقل از راهب بلیدا میگوید: 4/3 این مهاجران در اثنای مهاجرت کشته شدند و اضافه میکند: و او (بلیدا) همان کسی است که کاروان یکصد و چهل هزار نفریشان را کشت. این مورخ معروف فرانسوی بنقل از سدیلو مورخ معروف مینویسد: از زمانی که فردیناند اسپانیا را فتح کرد، تا آخرین مهاجرت اعراب سه میلیون نفر از نفوس اسپانیا کاسته شد.
می بینیم چگونه یک ملت مسلمان بر اثر فساد؛ حکومت، فرهنگ، دین و حتی جان خود را از دست دادند.
آری این است نتیجه جوامعی که از مسیر فطرت منحرف گشته، در گرداب فساد غوطه ور شده اند؛ باشد که کشورهای اسلامی از آن درس عبرت بگیرند.
پیامبراعظم صلّی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: لا یُلْدغ الْمُؤمِن مِنْ جُحرٍ مَرَّتَین
مؤمن هرگز از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود.

 

برگرفته از نرم افزار حجاب، کاری از مؤسسه کوثر

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 7200مطالب مرتبط