رای به سایت :
62
محبوب
حوزه 206 عفیف
ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار
یکشنبه 28 بهمن 1397 -
 آفات عبادت‌
گزارش/

آفات عبادت‌

در مقابل عواملی که مایه ی کمال عبادت محسوب می شوند، عواملی را نیز می توان نام برد که آن را باطل و یا کم ارزش می کنند
calendar
تاریخ : 1397/07/10 - 11:51
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 206 عفیف  ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار ،در مقابل عواملی که مایه ی کمال عبادت محسوب می شوند، عواملی را نیز می توان نام برد که آن را باطل و یا کم ارزش می کنند. بعضی از این عوامل عبارت اند از: 

1- ریا:کسى که نه براى خدا بلکه براى جلب نظر مردم یا شهرت و مقام عبادت مى‌کند عباداتش به هدر مى‌رود. حتّى گاهى شیطان پیش از عمل و در نیّت اخلال ایجاد کرده و از «قصد قربت» باز مى‌دارد.

2- عُجب‌:گاهى کارها با نام و براى خدا شروع شده اما شیطان در نیمه راه آن را با ایجاد غرور و خودپسندى و مهم دانستن عبادت تباه مى‌سازد.علامه مجلسی می نویسد: «عجب، بزرگ شمردن عمل خود است، در حالی که از خود و عملش راضی بوده به نحوی که خود را مقصر نداند، بلکه برای ایمان و عمل صالح که دارد، بر خدای بزرگ، منت گذارد.

3- گناه‌:گناهان آثار خوب عبادات را از بین مى‌برند. همچون کشاورزى که پس از ماهها تلاش وزحمت در اثر یک غفلت خرمن محصولش گرفتار آتش شده و نابود شود. کاشتن نهال وقت چندانى نمى‌برد ولى به ثمر رساندن و مواظبت از سلامت آن و زدودن آفت‌ها دشوار است.در روایت آمده است: عابدى مغرور و فاسقى شرمنده هر دو وارد مسجد شدند فاسق بخاطر حالت توبه و پشیمانى دگرگون گشت و مؤمنى صالح شد ولى عابد به خاطر غرورش فاسق از کار درآمد.


 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 17972


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        حوزه 206 عفیف        منطقه 21        محله چیتگرشمالی        نماز        افات عبادت    

مطالب مرتبط