رای به سایت :
62
محبوب
حوزه 206 عفیف
ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار
یکشنبه 28 بهمن 1397 -
چرا عبادت؟
گزارش/

چرا عبادت؟

عبادت عالى‌ترین نوع کرنش در برابر خداوند است.
calendar
تاریخ : 1397/06/17 - 12:25
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 206 عفیف  ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار ، آفرینش هستى و بعثت پیامبران براى عبادت است. خداوند مى‌فرماید: «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ» هدف آفرینش جنّ و انس عبادت خداوند است.

کارنامه همه انبیا و رسالت آنان نیز دعوت مردم به پرستش خداوند بوده است: «وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِى کُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللَّهَ وَاجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ» روشن است که خدا نیازى به عبادت ما ندارد «فَإِنَّ اللَّهَ غَنِىٌّ عَنکُمْ» و سود عبادت به خود پرستندگان برمى‌گردد همچنانکه درس خواندن شاگردان به نفع خود آنان است و سودى براى معلّم ندارد.

ریشه های عبادت:

1- عظمت خدا:انسان وقتى خود را در برابر عظمت و جلال خدا مى‌بیند ناخودآگاه در برابر او احساس خضوع و فروتنى مى‌کند. آن سان که در برابر یک دانشمند و شخصیت مهم انسان خویشتن را کوچک و ناچیز شمرده او را تعظیم و تکریم مى‌کند.

 2- احساس نیاز و وابستگى‌: انسان در همه چیز نیازمند خداوند بى‌نیاز است. این احساس عجز و نیاز انسان را به پرستش وامى‌دارد. در بعضى احادیث است که اگر فقر و بیمارى و مرگ نبود هرگز گردن بعضى نزد خدا خم نمى‌شد.

3- توجّه به نعمت‌ها:یادآورى نعمت‌هاى بى‌شمار الهى انگیزه‌اى قوى براى توجه به خدا و عبادت اوست. در مناجات امامان معصوم ابتدا نعمت‌هاى خدا به انسان آمده آنگاه درخواست از او. قرآن مى‌فرماید: «فَلْیَعْبُدُواْ رَبَّ هَذَا الْبَیْتِ الَّذِى أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفِ»  مردم پروردگار کعبه را عبادت کنند که آنان را از گرسنگى سیر و از ترس ایمن ساخت.

 4- فطرت‌: روح پرستش که در انسان فطرى است گاهى در مسیر صحیح قرار گرفته و به «خداپرستى» مى‌رسد گاهى در سایه جهل یا انحراف به پرستش سنگ و چوب و خورشید و گاو و پول و ماشین و همسر و طاغوت‌ها. بعثت انبیا براى هدایت این غریزه فطرى به مسیر درست است نه اصل عبادت.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 17972


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        حوزه 206 عفیف        منطقه 21        محله چیتگرشمالی        عبادت        چرا عبادت    

مطالب مرتبط