رای به سایت :
62
محبوب
حوزه 206 عفیف
ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار
یکشنبه 29 ارديبهشت 1398 -
اهمیت و تأثیر نماز والدین بر نماز فرزندان
گزارش/

اهمیت و تأثیر نماز والدین بر نماز فرزندان

خانواده،مهم‏ترین واحد اجتماعی است که در تربیت و شکل ‏گیری نظام رفتاری افراد،بسیار مؤثر است
calendar
تاریخ : 1397/04/09 - 12:37
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 206 عفیف  ناحیه مقاومت بسیج میثم تمار ،خانواده،مهم‏ترین واحد اجتماعی است که در تربیت و شکل‏ گیری نظام رفتاری افراد،بسیار مؤثر است.بسیاری از افکار و رفتارهای افراد از خانواده منشأ می‏گیرد. ویژگی‏های الگوی اثرگذار در پدر و مادر وجود دارد. در حالی‏که هنوز شخصیت فرزندان شکل نگرفته و نظام ارزشی و عقیدتی آن‏ها به وجود نیامده ‏است، پدر و مادر بیش‏ترین زمان را با فرزندان می‏ گذرانند و وجود رابطه عاطفی بین آن‏ها عامل بسیار مهمی در تشریح و قوام الگوپذیری است.پس خانواده در تکوین و شکل‏ گیری شخصیت افراد نقش بسیار مهمی دارد.

نماز نیز به عنوان یکی از مهم‏ترین اعمال دینی، تحت تأثیر خانواده قرار می‏گیرد. پدر و مادر با رفتارهای دینی خود و به کار بستن شیوه‏ های تربیتی مناسب در نمازگزاری فرزندانشان بسیار نقش دارند. اگر خود پدر و مادر نماز بخوانند و فرزندان از آغاز این رفتار پدر و مادر و اهتمام آن‏ها را به نماز ببینند، از رفتار آنها الگوبرداری می‏کنند و اهل نماز می‏شوند. گاه دیده می‏شود پدر و مادر نمازخوان هستند، ولی فرزندان در نمازگزاری سست و بی‏ انگیزه عمل می‏کنند. علت این گونه رفتارها، نبودن شیوه‏ های تربیتی درست و بی توجهی والدین نسبت به نماز فرزندانشان است. این نکته جنبه دیگر نقش خانواده در نمازگزاری فرزندان را روشن می‏کند؛ یعنی والدین افزون بر این‏که در تربیت الگویی فرزندانشان سهیم‏ اند، با به‏ کارگیری شیوه‏ های تربیتی در تعمیق نمازگزاری آن‏ها هم بسیار مؤثرند.

والدین، افزون بر این‏که باید از شیوه‏ های تربیتی دینی آگاه شوند، باید در مورد نماز، شناخت کافی داشته باشند و از اسرار، احکام و فلسفه آن به طور کامل آگاه باشند؛ در غیر این صورت، نمی‏توانند مربی خوبی باشند و شیوه ‏های تربیتی را به کار ببرند؛ چون یکی از شرایط به کار بستن آن راه‏کارها آگاهی و شناخت کامل نسبت به نماز است. با این وجود، می‏توان گفت که شرایط و وظایف والدین در مورد تربیت دینی فرزندان در راستای نمازگزاری عمیق و مداوم، سه چیز است: « عامل بودن( خود والدین نماز بخوانند)، آگاهی از شیوه‏ های تربیتی و آگاهی از معارف و احکام نماز».

در روایات نیز برای توجه به نماز و اعمال دینی اعضای خانواده، ثواب زیادی در نظر گرفته شده است: «وقتی مؤمنی از گناهان بپرهیزد و به واجبات عمل کند و خانواده خود را نیز از گناهان باز دارد و آن‏ها را به عبادت وا دارد، در قیامت زن و فرزندش به او می‏گویند: خدا تو را جزای خیر دهد که در دنیا به ما تعلیم دادی و به آن‏چه که مأمور بودی ما را امر کردی و از زشتی‏ها ما را نهی کردی و به سبب آن خود را نجات دادی و ما را از عذاب رهانیدی. آن‏گاه او با تمام اهل و عیالش به بهشت می‏رود».


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 17972


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        حوزه 206 عفیف        منطقه 21        محله چیتگرشمالی        نماز        نماز والدین    

مطالب مرتبط